ZAHNPFLEGE 50 ML

850.00 ден

КАПКИ ЗА ЗАБИ ЗА КУЧИЊА И МАЧКИ – ZAHNPFLEGE 50 ML

 

Опис

Редовната грижа за забите штити од бактериски наслаги.
Бројни бактерии се собираат во усната шуплина, се закачуваат на забните површини и се
размножуваат.
Заедно со остатоците од храна, првично се формира леплива бактериска плоча. Кога минералите
се таложат во плочата, бактериската плоча станува забен камен. Од оваа плоча бактериите
продираат во интерденталниот простор и ослободуваат метаболички производи кои го
уништуваат сврзното ткиво помеѓу забите и непцата. Последиците се добро познати: непцата се
повлекуваат, забите се олабавуваат и паѓаат или мора да се вадат. Бактериите на плаките на крајот
може да се рашират низ телото и да го загрозат општото здравје.
Редовната употреба на капките спречува таложење на забен камен, лош здив и болести на забите
и непцата. Нанесете од течноста на забите и почекајте околу 1мин. Потоа со блага
масажа протријте ги забите (може со газа или памук.)Забниот камен ке стане помек и постепено
ке го снемува.
Ако редовно се нанесува комплетно ке изчезнезе за неколку недели.
Пакување: 50мл