ЕУК ВЕТЕРИНАРНА ДИЕТА ДЕРМАТОСИС

3500.00 ден

EUKANUBA VETERINARY DIETS DERMATOSIS FORMULA 12 KG

Категории: , ,
 

Опис

Комплетно избалансирана храна за кучиња со проблеми со кожа и влакно. Избраниот протеин
(риба) и извор на јаглени хидрати (компир) помагаат да се избегне интолеранција на состојките
Содржи омега 6 и 3 масни киселини кои помагаат во смирување на иритациите на кожата, ја
поддржува нормалната функција на бариерата на кожата и одржува сјајно влакно.
Репкина пулпа – клинички докажано дека репката при ферментација произведува бутират,
масна киселина со краток синџир, која е повластен извор на енергија за клетките на дебелото
црево. Помага во одржувањето на цревата и оптималната консистенција на столицата.
ФОС (fructooligosaccharides) – пребиотици фруктоолигосахариди и клинички докажана репкина
пулпа , за одржување на дигестивното здравје и поддршка на апсорпцијата на хранливи материи.

Витамин Е – антиоксиданс за поддршка на имунитетот.
Висок квалитет на протеини од животинско потекло – од витално значење за подршка на здрава
кожа и влакно.
Се користи при: воспалителни промени на кожата, алергија на храна –нетолеранција, алергија на
болви, атопичен дерматит, себореја итн
Состав : компир, рибино брашно, животински масти, сушена репкина пулпа,
хидролизирани протеини од риба, фруктоолигосахариди…

SUROVI PROTEINI: 22,00%
SUROVI MASTI: 15,00%
SUROVI VLAKNA: 1,75%
SUROV PEPEL: 8%
KALCIUM: 1,15%
FOSFOR: 0,85%