ЕУКАНУБА ВЕТЕРИНАРНА ДИЕТА ИНТЕСТИНАЛНА ФОРМУЛА 12КГ

4600.00 ден

Category:
 

Опис

Содржи високо сварлива состојки – за лесно варење и правилно искористување на хранливите
материи
Омега-3 масни киселини од рибино масло – помага да се одржи здравјето на
гастроинтестиналниот тракт
MOS (mannanoligosaccharides) – помага во поддржувањето на природната рамнотежа на
цревната микрофлора, која е важна за апсорпција на хранливи материи
Репкина пулпа – умерено ферментирачки влакна кои произведува бутират, масна киселина со
краток синџир, која е повластен извор на енергија за клетките на дебелото црево. Помага во
одржувањето на цревата и оптималната консистенција на столицата
FOS (fructooligosaccharides) – пребиотици и репкина пулпа, за одржување на дигестивното
здравје и поддршка на апсорпцијата на хранливи материи
Може да се храни од 6 недели па натаму – помага кај неодамна одбиени кученца и за време на
периоди и закрепнување од акутна дијареа.
Висока ДХА – омега-3 масна киселина за да помогне во подобрувањето на учењето за паметно,
обучено кученце.
Витамин Е – антиоксиданс за поддршка на имунитетот
Се користи при: акутен и хроничен гастро ентеритис, дијареа, воспаление на дебелото црево,
констипација, нетолерантност на храна, панкреатит итн

Состав : сушено пилешко и мисиркино месо, сушени цели јајца,пилешки џигер, рибино
брашно, животински масти, сушена репкина пулпа,ленено семе, фруктоолигосахариди…

 

SUROVI PROTEINI: 23,00%
SUROVI MASTI: 10,00%
SUROVI VLAKNA: 1,7%
SUROV PEPEL: 6%
KALCIUM: 1,05%
FOSFOR: 0,8%

tezina vo kg
dnevna doza vo gr
2kg 45-55
5kg 85-95
10kg 135-150
20kg 210-238
30kg 280-310
40kg 340-375
50kg 390-435
60kg 445-495
70kg 490-545