ЕУКАНУБА ВЕТЕРИНАРНА ДИЕТА ИНТЕСТИНАЛ ФОРМУЛА 12КГ

4900.00 ден

EUKANUBA VETERINARY DIETS INTESTINAL FORMULA  12 KG

 

Опис

Содржи високо сварлива состојки – за лесно варење и правилно искористување на хранливите материи
Омега-3 масни киселини од рибино масло – помага да се одржи здравјето на гастроинтестиналниот тракт
MOS (mannanoligosaccharides) – помага во поддржувањето на природната рамнотежа на цревната микрофлора, која е важна за апсорпција на хранливи материи
Репкина пулпа – умерено ферментирачки влакна кои произведува бутират, масна киселина со краток синџир, која е повластен извор на енергија за клетките на дебелото црево. Помага во одржувањето на цревата и оптималната консистенција на столицата
FOS (fructooligosaccharides) – пребиотици и репкина пулпа, за одржување на дигестивното здравје и поддршка на апсорпцијата на хранливи материи
Може да се храни од 6 недели па натаму – помага кај неодамна одбиени кученца и за време на периоди и закрепнување од акутна дијареа.
Висока ДХА – омега-3 масна киселина за да помогне во подобрувањето на учењето за паметно, обучено кученце.
Витамин Е – антиоксиданс за поддршка на имунитетот

Се користи при: акутен и хроничен гастро ентеритис, дијареа, воспаление на дебелото црево, констипација, нетолерантност на храна, панкреатит итн

 

Состав :  сушено пилешко и мисиркино месо, сушени цели јајца,пилешки џигер,  рибино брашно, животински масти, сушена репкина пулпа,ленено семе, фруктоолигосахариди…

 

 

СУРОВИ ПРОТЕИНИ : 23,00%
СУРОВИ МАСТИ: : 10,00%
СУРОВИ ВЛАКНА : 1,7%
СУРОВ ПЕПЕЛ: 6%
КАЛЦИУМ: 1,05%
ФОСФОР: 0,8%

 

 

Тежина во кг Дневна доза во

 гр

2kg 45-55
5kg 85-95
10kg 135-150
20kg 210-238
30kg 280-310
40kg 340-375
50kg 390-435
60kg 445-495
70kg 490-545

 

 

 

Пакување: 12 кг